NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура
3897
Цветни аспекти

Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура

„Борис Христов, каквото и да говорим, е един необичаен случай в българската култура”, каза проф. Пламен Джуров при официалното откриване на фотографска изложба по повод 110 години от рождението на именития оперен певец. Събитието се състоя снощи в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“ в столицата.  Експозицията представя 41 фотоса, запечатали най-значимите роли на Борис Христов от световните сцени, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец

| 20 Август 2024, 08:30 ч.
Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура
Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура
Снимка © DFA

„Борис Христов, каквото и да говорим, е един необичаен случай в българската култура”, каза проф. Пламен Джуров при официалното откриване на фотографска изложба по повод 110 години от рождението на именития оперен певец.

Гръцкият изпълнител Трендафилос поздрави концерт жителите и гостите на Несебър. Поводът е отбелязването на празника на града навръх Успение Богородично – 15 август.

Минути преди началото на концерта, който се проведе пред крепостните стени на Стария град, вече се беше събрала многохилядна публика в очакване на изпълнителя. Концертът откри бендът на Трендафилос, който успя да подгрее публиката преди появата на певеца.

Със стъпването на сцената, 47-годишният изпълнител от о. Родос предизвика бурни реакции от страна на присъстващите. Той изпълни най-популярните си песни, сред които “Spao Ta Rologia” и “Hronia Polla Gia Ta Genethlia Sou”. Представи и песни от последния си студиен албум „Adrenalini”, издаден през 2020 г. Част от репертоара бяха песните “Kala Mas Kaneis”, “To Pio Gliko Koritsaki” и р

Изложбата "Между черно и бяло - графика и рисунка" на Веселин Дамянов - Ves ще бъде представена в Художествена галерия - Добрич (ХГ) на 1 август. 

Любителите на българското графично изкуство ще имат възможността да надникнат във вълнуващия „пъстър“, между черното и бялото свят на художника, който той пресъздава чрез експериментиране и смесване на различни графични техники, посочват от културния институт.

Творчеството на Веселин Дамянов - Ves е познато на добричката публика от участието му в пленер „Хартия и цвят“ 2021 и мащабната изложба по повод 60-тата годишнина на галерията през 2023 година. Негови творби са представени и в постоянната експозиция на Художествената галерия в Добрич, казват още оттам.

Веселин Дамянов - Ves е роден на 30 май 1977 г. в град Сливен. През 1996 г. завършва Средно художествено училище по приложни изкуства „Димитър Добрович”

Фотоизложба показва София през 70-те години на миналия век.

Експозицията е озаглавена „Спирка София’70“ и е с архивни фотографии от Панайот Бърнев.

Серията фотографии може да бъде разгледана между 3 септември и 5 октомври в столичната галерия Dot Sofia, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че тази изложба ще постави началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира сградата, а именно - Стара София, Район „Възраждане“ и най-вече Женския пазар.

„Изложбата включва архивни фотографии от миналия век именно на Женския пазар - най-старият столичен пазар, заснети от Панайот Бърнев и предоставени от Българския визуален архив. Курирана от Тихомир Стоянов и съкурирана от Веселина Сариева, селекцията предлага уникален поглед към архитектурния, социалния и

Музикални интеракции от бъдещето представя концертът с електро-акустична музика – изкуствен интелект с инструмент на сцената на „Софийски музикални седмици“ (СМС), съобщават от екипа на международния фестивал.

Събитието е тази вечер в Централния дом на архитекта.

Концертът е иновативен не само за България, но и в световен мащаб, доколкото чрез инструменталната комбинация прокарва идеята за полезността на изкуствения интелект за артистите, коментират от СМС.

По думите им направеният подбор на инструментариумa не е случаен. Концепцията на Мануела Бончева (роял и електроника) се свързва с работата главно с музикалния софтуер Ableton в комбинация с пианото, което е нейната първа специалност. Технологичната разработка на изкуствения интелект Djazz от Марк Шемилие съвместно с екип от IRCAM се базира

От 13 до 21 септември София ще бъде изпълнена с магията на уличното и кукленото изкуство на трупи от цял свят. Това съобщават от Столичния куклен театър по повод 13-ото издание на международния фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“.

Официалното откриване в салона на ул. „Гурко“ е със спектакъла „Чайка“ на белгийската компания Belova Iacobelli.

В рамките на фестивала, в зала „Райко Алексиев“ 125, ще бъде представена и изложбата на сценографа – проф. Майа Петрова и нейните ученици, които подбраха най-впечатляващите експонати от цялостното си творчество. Експозицията ще бъде достъпна от 4 до 20 септември и е съвместен проект със Съюза на българските художници.

Предстоят и няколко премиери, една от които е най-новият спектакъл н

Събитието се състоя снощи в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“ в столицата. 

Експозицията представя 41 фотоса, запечатали най-значимите роли на Борис Христов от световните сцени, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.

Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев. 

При откриването на изложбата Ивелина Кючукова, директор на ОКИ „Красно село“, припомни, че експозицията е в столицата от 1 август и идва след пребиваването си в Рим, където е била в рамките на месец и половина.

По думите на Кючукова връзката на оперния певец с ОКИ „Красно село“ е много интересна.

Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия.

Наградата за цялостно творчество бе връчена от кмета на София Васил Терзиев.Той даде специалното отличие на актрисата Цветана Манева.

„Всички очакват да се зарадвам. Особено е усещането, но аз наричам себе си „особен случай“. Успявам да събера толкова тонус, толкова сили и да се радвам на това, че съм на 80 години и да ви призная - искам още“, каза тя.

Актрисата получи статуетка, дело на Георги Чапкънов, реплика на статуята „Света София“.

По време на церемонията бяха раздадени общо 13 отличия в различни категории. Наградата на журито бе присъдена на Захари Карабашлиев за романа му „Рана“. Носител на наградата за литература е Виктор Топалов за книгата „Кв

Азербайджанската поп звезда и актриса Айгюн Казимова отново се довери на българския дизайнер Фатих Осман за визията си в нов музикален проект, съобщават от екипа на Осман. 

Тя засне високобюджетен видеоклип към поп парчето S.O.S, което само в YouTube има близо шест милиона гледания.

Роклята в клипа е избрана от известния турски стилист Беркер Кушку, който не за първи път работи с Фатих Осман. Двамата си партнираха по международните проекти на турската звезда Ажда Пеккан и облякоха Ханде Йенер за клипа към песента й Aklimda. 

Тоалетът на Айгюн Казимова е в цвят огнено червено и е от колекцията висша мода на дизайнера – Garden of The Devil, представена преди няколко месеца на модната седмица в Ниш, Сърбия. Любопитното е, че за изработката

Наум Хаджимладенов бе прям и толкова честен към изкуството, каза при откриването на изложба, посветена на 130-ата годишнина от неговото рождение директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов. Той направи официалното откриване заедно с уредника в културната институция Любомир Николов. 

Хаджиангелов посочи, че десетки галерии в България и света имат от неговото творчество. „Ние преоткриваме Наум Хаджимладенов с неговата експресивност, задълбочена работа върху едни странни теми“. Той бе много религиозен, затова в някои от картините му може да се види препратка към Стария и Новия Завет, обясни още директорът. 

По думите му самоковският художник и за миг не е спирал да твори, дори е рисувал върху вестници и амбалажна хартия. 

Хаджимладенов оставя голямо наследство. В изложбата могат да се видят 47 творби от цялото творчество на авто

Американският рапър и продуцент Шон „Диди“ Кумс продаде дяла си от медийната компания Revolt, предаде Асошиейтед прес. Той я основава преди повече от десетилетие.

Дяловете на Кумс, който беше председател на Revolt, бяха напълно изкупени и оттеглени, съобщи базираната в Лос Анджелис компания в изявление на своя уебсайт.

От Revolt не разкриват колко е платено на Кумс за дяла му в компанията за хип-хоп новини и развлечения, която той основа през 2013 г. 

В изявление главният изпълнителен директор Детавио Самюълс отбеляза, че когато се е присъединил към дружеството през 2020 г. осъзнава, че мисията им "е по-голяма от който и да е човек“.

Revolt обяви и нова структура на собственост, която ще даде на служителите дялово участие.

Този ход идва в момент, в който репутацията на Кумс е опетнена след няколко съдебни дела, заведени в края

Една от най-престижните швейцарски културни институции - музеят "Кунстхаус" в Цюрих, ще продаде картина, рисувана от художника Клод Моне, с която еврейският собственик е бил принуден да се раздели по време на Втората световна война, съобщи АФП. Парите от продажбата ще бъдат разделени между музея и наследниците.

Музеят е постигнал споразумение с наследниците на еврейски колекционер, преследван от нацистите в родната си страна.

"Кунстхаус" е един от многото музеи по света, започнали кампания по ревизия на колекциите си с цел установяване на картини, отнети заради нацизма по време на Втората световна война.

"Мъж с чадър" на Моне е била част от колекцията на текстилния предприемач Карл Закс - евреин, живеещ в Полша. През 1939 г. Закс е избягал в Швейцария с жена си Маргарете без никакви пари. За да може да живее в Швейцария, той е трябвало да заложи картините от ко

„Той е пял в хор „Гусла” и до последно е имал силна връзка с него. А хор „Гусла” все още репетира в нашата сграда”, каза тя и посочи една от снимките в изложбата, на която творецът е именно в компанията на изпълнители от хора. 

Аз нямах шанса да чуя и най-вече да видя Борис Христов като артист. Но имах шанса да говоря с него насаме за няколко часа и бях запленен от този човек, разказа при откриването на събитието проф. Джуров.

Той прочете пред публиката в залата на културния институт текст на писателя Георги Данаилов, писан в началото на 90-те години на миналия век в чест на оперния певец. 

„Сега грижата за паметта на Борис Христов е главно на тесен кръг от българското общество – в София, в Пловдив, в Стара Загора и на отделни хора, които са пръснати из страната”, каза проф. Джуров.

Според него вече има постоянно напомняне за твореца – чрез улици, които носят неговото име, както и благодарение на неговата къща-музей в столицата и Дома на културата „Борис Христов” в Пловдив.

„Тоест – има опорни моменти. Това, което за мен липсва, е: къде да чуем Борис Христов? Къде да го видим? По коя медия?”, каза диригентът и допълни, че не е проверявал „дали е жив още в учебниците”.

Един от въпросите, които музикантът си задава, е дали ще разберем същността на Борис Христов – дори по посока на биографията му. „И в Западна Европа, и тук”, каза още проф. Джуров и посочи, че Христов не е бил конфликтен, но е имал сблъсъци – „с всякакъв вид политици”. 

Пламен Джуров припомни помощта, която Борис Христов прави за България и за младите.

„Няма много случаи напоследък, в последните 25-30 години, когато някой казва: „Ето, вземете тази къща, да я направим музикална академия, тук да се обучават, защото този занаят е трънлив”.

„Пътят на оперния певец е трънлив” – така беше написал в писмото си до мен”, разказа професорът.

„И е прав, защото той всичко това го е изстрадал. И после щедро го подари. Но когато щедро ти подаряват нещо, ти реално не си го заслужил напълно и не го разбираш напълно. То ти се струва като дар божи, сякаш ти се полага, а не е така”, коментира музикантът.

Според него „всеки сам трябва да си изстрада пътя”, а Борис Христов напомня и за това. 

Проф. Джуров посочи, че самият той не се занимава с пеене, но това, което е разбрал от Борис Христов е, че за него музиката и езикът са абсолютно изравнени.

„Колкото музикантът тачи как да направи звука, всеки отделен звук от милионите звуци, които произвежда – началото и края на този звук, тембъра на звука, мекотата или твърдостта, по същия начин той работи с езика – с италианския, с руския, вероятно и с немския, но не съм толкова запознат”, каза проф. Джуров и допълни, че на самия него Христов му е казвал как се произнасят определени думи на руски език например.

„Нека да се заслушаме как произнася, как интонира думите. При него интонацията важи еднакво и за звука на тона, и за звука на човешкия глас. Това е голямото тайнство”, подчерта диригентът.

Той даде за пример как в някои от родопските ни песни най-ясно се вижда колко тези звуци са единни и неразчленими. „Докато сега в попкултурата никой не се сеща за тези неща”, каза още той.

Според него в опита и кариерата на Борис Христов има поуки, но „човек трябва да има прозорливост, интуиция и усет да ги види и да ги усети”. 

На въпроса дали, ако Борис Христов беше роден днес и беше наш съвременник, щеше да има шанса за извърви този вдъхновяващ път, проф. Джуров отговори: „Не в България. Трябва да мине по цялата тази международна пътека, която е преминал и то по време на Втората световна война, когато тръгва. Не бива да го забравяме това – той се движи между вражески държави.”

Според музиканта именно този труден път калява именития оперен певец.

„Затова е такъв – суров, стегнат, организиран, прозорлив... Но знае кога трябва да бъде справедлив, да бъде благ, мек… Просто великолепен човек!”, каза още проф. Джуров. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщи днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Тикер в 20:00 ч.
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе&ldqu ...
Начало Цветни аспекти
3897
Цветни аспекти

Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура

Събитието се състоя снощи в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“ в столицата.Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев.

| 20 Август 2024, 08:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура
Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура
Снимка © DFA

„Борис Христов, каквото и да говорим, е един необичаен случай в българската култура”, каза проф. Пламен Джуров при официалното откриване на фотографска изложба по повод 110 години от рождението на именития оперен певец.

Събитието се състоя снощи в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“ в столицата. 

Гръцкият изпълнител Трендафилос поздрави концерт жителите и гостите на Несебър. Поводът е отбелязването на празника на града навръх Успение Богородично – 15 август.

Минути преди началото на концерта, който се проведе пред крепостните стени на Стария град, вече се беше събрала многохилядна публика в очакване на изпълнителя. Концертът откри бендът на Трендафилос, който успя да подгрее публиката преди появата на певеца.

Със стъпването на сцената, 47-годишният изпълнител от о. Родос предизвика бурни реакции от страна на присъстващите. Той изпълни най-популярните си песни, сред които “Spao Ta Rologia” и “Hronia Polla Gia Ta Genethlia Sou”. Представи и песни от последния си студиен албум „Adrenalini”, издаден през 2020 г. Част от репертоара бяха песните “Kala Mas Kaneis”, “To Pio Gliko Koritsaki” и р

Изложбата "Между черно и бяло - графика и рисунка" на Веселин Дамянов - Ves ще бъде представена в Художествена галерия - Добрич (ХГ) на 1 август. 

Любителите на българското графично изкуство ще имат възможността да надникнат във вълнуващия „пъстър“, между черното и бялото свят на художника, който той пресъздава чрез експериментиране и смесване на различни графични техники, посочват от културния институт.

Творчеството на Веселин Дамянов - Ves е познато на добричката публика от участието му в пленер „Хартия и цвят“ 2021 и мащабната изложба по повод 60-тата годишнина на галерията през 2023 година. Негови творби са представени и в постоянната експозиция на Художествената галерия в Добрич, казват още оттам.

Веселин Дамянов - Ves е роден на 30 май 1977 г. в град Сливен. През 1996 г. завършва Средно художествено училище по приложни изкуства „Димитър Добрович”

Фотоизложба показва София през 70-те години на миналия век.

Експозицията е озаглавена „Спирка София’70“ и е с архивни фотографии от Панайот Бърнев.

Серията фотографии може да бъде разгледана между 3 септември и 5 октомври в столичната галерия Dot Sofia, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че тази изложба ще постави началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира сградата, а именно - Стара София, Район „Възраждане“ и най-вече Женския пазар.

„Изложбата включва архивни фотографии от миналия век именно на Женския пазар - най-старият столичен пазар, заснети от Панайот Бърнев и предоставени от Българския визуален архив. Курирана от Тихомир Стоянов и съкурирана от Веселина Сариева, селекцията предлага уникален поглед към архитектурния, социалния и

Музикални интеракции от бъдещето представя концертът с електро-акустична музика – изкуствен интелект с инструмент на сцената на „Софийски музикални седмици“ (СМС), съобщават от екипа на международния фестивал.

Събитието е тази вечер в Централния дом на архитекта.

Концертът е иновативен не само за България, но и в световен мащаб, доколкото чрез инструменталната комбинация прокарва идеята за полезността на изкуствения интелект за артистите, коментират от СМС.

По думите им направеният подбор на инструментариумa не е случаен. Концепцията на Мануела Бончева (роял и електроника) се свързва с работата главно с музикалния софтуер Ableton в комбинация с пианото, което е нейната първа специалност. Технологичната разработка на изкуствения интелект Djazz от Марк Шемилие съвместно с екип от IRCAM се базира

От 13 до 21 септември София ще бъде изпълнена с магията на уличното и кукленото изкуство на трупи от цял свят. Това съобщават от Столичния куклен театър по повод 13-ото издание на международния фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“.

Официалното откриване в салона на ул. „Гурко“ е със спектакъла „Чайка“ на белгийската компания Belova Iacobelli.

В рамките на фестивала, в зала „Райко Алексиев“ 125, ще бъде представена и изложбата на сценографа – проф. Майа Петрова и нейните ученици, които подбраха най-впечатляващите експонати от цялостното си творчество. Експозицията ще бъде достъпна от 4 до 20 септември и е съвместен проект със Съюза на българските художници.

Предстоят и няколко премиери, една от които е най-новият спектакъл н

Експозицията представя 41 фотоса, запечатали най-значимите роли на Борис Христов от световните сцени, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.

Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев. 

Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия.

Наградата за цялостно творчество бе връчена от кмета на София Васил Терзиев.Той даде специалното отличие на актрисата Цветана Манева.

„Всички очакват да се зарадвам. Особено е усещането, но аз наричам себе си „особен случай“. Успявам да събера толкова тонус, толкова сили и да се радвам на това, че съм на 80 години и да ви призная - искам още“, каза тя.

Актрисата получи статуетка, дело на Георги Чапкънов, реплика на статуята „Света София“.

По време на церемонията бяха раздадени общо 13 отличия в различни категории. Наградата на журито бе присъдена на Захари Карабашлиев за романа му „Рана“. Носител на наградата за литература е Виктор Топалов за книгата „Кв

Азербайджанската поп звезда и актриса Айгюн Казимова отново се довери на българския дизайнер Фатих Осман за визията си в нов музикален проект, съобщават от екипа на Осман. 

Тя засне високобюджетен видеоклип към поп парчето S.O.S, което само в YouTube има близо шест милиона гледания.

Роклята в клипа е избрана от известния турски стилист Беркер Кушку, който не за първи път работи с Фатих Осман. Двамата си партнираха по международните проекти на турската звезда Ажда Пеккан и облякоха Ханде Йенер за клипа към песента й Aklimda. 

Тоалетът на Айгюн Казимова е в цвят огнено червено и е от колекцията висша мода на дизайнера – Garden of The Devil, представена преди няколко месеца на модната седмица в Ниш, Сърбия. Любопитното е, че за изработката

Наум Хаджимладенов бе прям и толкова честен към изкуството, каза при откриването на изложба, посветена на 130-ата годишнина от неговото рождение директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов. Той направи официалното откриване заедно с уредника в културната институция Любомир Николов. 

Хаджиангелов посочи, че десетки галерии в България и света имат от неговото творчество. „Ние преоткриваме Наум Хаджимладенов с неговата експресивност, задълбочена работа върху едни странни теми“. Той бе много религиозен, затова в някои от картините му може да се види препратка към Стария и Новия Завет, обясни още директорът. 

По думите му самоковският художник и за миг не е спирал да твори, дори е рисувал върху вестници и амбалажна хартия. 

Хаджимладенов оставя голямо наследство. В изложбата могат да се видят 47 творби от цялото творчество на авто

Американският рапър и продуцент Шон „Диди“ Кумс продаде дяла си от медийната компания Revolt, предаде Асошиейтед прес. Той я основава преди повече от десетилетие.

Дяловете на Кумс, който беше председател на Revolt, бяха напълно изкупени и оттеглени, съобщи базираната в Лос Анджелис компания в изявление на своя уебсайт.

От Revolt не разкриват колко е платено на Кумс за дяла му в компанията за хип-хоп новини и развлечения, която той основа през 2013 г. 

В изявление главният изпълнителен директор Детавио Самюълс отбеляза, че когато се е присъединил към дружеството през 2020 г. осъзнава, че мисията им "е по-голяма от който и да е човек“.

Revolt обяви и нова структура на собственост, която ще даде на служителите дялово участие.

Този ход идва в момент, в който репутацията на Кумс е опетнена след няколко съдебни дела, заведени в края

Една от най-престижните швейцарски културни институции - музеят "Кунстхаус" в Цюрих, ще продаде картина, рисувана от художника Клод Моне, с която еврейският собственик е бил принуден да се раздели по време на Втората световна война, съобщи АФП. Парите от продажбата ще бъдат разделени между музея и наследниците.

Музеят е постигнал споразумение с наследниците на еврейски колекционер, преследван от нацистите в родната си страна.

"Кунстхаус" е един от многото музеи по света, започнали кампания по ревизия на колекциите си с цел установяване на картини, отнети заради нацизма по време на Втората световна война.

"Мъж с чадър" на Моне е била част от колекцията на текстилния предприемач Карл Закс - евреин, живеещ в Полша. През 1939 г. Закс е избягал в Швейцария с жена си Маргарете без никакви пари. За да може да живее в Швейцария, той е трябвало да заложи картините от ко

При откриването на изложбата Ивелина Кючукова, директор на ОКИ „Красно село“, припомни, че експозицията е в столицата от 1 август и идва след пребиваването си в Рим, където е била в рамките на месец и половина.

По думите на Кючукова връзката на оперния певец с ОКИ „Красно село“ е много интересна.

„Той е пял в хор „Гусла” и до последно е имал силна връзка с него. А хор „Гусла” все още репетира в нашата сграда”, каза тя и посочи една от снимките в изложбата, на която творецът е именно в компанията на изпълнители от хора. 

Аз нямах шанса да чуя и най-вече да видя Борис Христов като артист. Но имах шанса да говоря с него насаме за няколко часа и бях запленен от този човек, разказа при откриването на събитието проф. Джуров.

Той прочете пред публиката в залата на културния институт текст на писателя Георги Данаилов, писан в началото на 90-те години на миналия век в чест на оперния певец. 

„Сега грижата за паметта на Борис Христов е главно на тесен кръг от българското общество – в София, в Пловдив, в Стара Загора и на отделни хора, които са пръснати из страната”, каза проф. Джуров.

Според него вече има постоянно напомняне за твореца – чрез улици, които носят неговото име, както и благодарение на неговата къща-музей в столицата и Дома на културата „Борис Христов” в Пловдив.

„Тоест – има опорни моменти. Това, което за мен липсва, е: къде да чуем Борис Христов? Къде да го видим? По коя медия?”, каза диригентът и допълни, че не е проверявал „дали е жив още в учебниците”.

Един от въпросите, които музикантът си задава, е дали ще разберем същността на Борис Христов – дори по посока на биографията му. „И в Западна Европа, и тук”, каза още проф. Джуров и посочи, че Христов не е бил конфликтен, но е имал сблъсъци – „с всякакъв вид политици”. 

Пламен Джуров припомни помощта, която Борис Христов прави за България и за младите.

„Няма много случаи напоследък, в последните 25-30 години, когато някой казва: „Ето, вземете тази къща, да я направим музикална академия, тук да се обучават, защото този занаят е трънлив”.

„Пътят на оперния певец е трънлив” – така беше написал в писмото си до мен”, разказа професорът.

„И е прав, защото той всичко това го е изстрадал. И после щедро го подари. Но когато щедро ти подаряват нещо, ти реално не си го заслужил напълно и не го разбираш напълно. То ти се струва като дар божи, сякаш ти се полага, а не е така”, коментира музикантът.

Според него „всеки сам трябва да си изстрада пътя”, а Борис Христов напомня и за това. 

Проф. Джуров посочи, че самият той не се занимава с пеене, но това, което е разбрал от Борис Христов е, че за него музиката и езикът са абсолютно изравнени.

„Колкото музикантът тачи как да направи звука, всеки отделен звук от милионите звуци, които произвежда – началото и края на този звук, тембъра на звука, мекотата или твърдостта, по същия начин той работи с езика – с италианския, с руския, вероятно и с немския, но не съм толкова запознат”, каза проф. Джуров и допълни, че на самия него Христов му е казвал как се произнасят определени думи на руски език например.

„Нека да се заслушаме как произнася, как интонира думите. При него интонацията важи еднакво и за звука на тона, и за звука на човешкия глас. Това е голямото тайнство”, подчерта диригентът.

Той даде за пример как в някои от родопските ни песни най-ясно се вижда колко тези звуци са единни и неразчленими. „Докато сега в попкултурата никой не се сеща за тези неща”, каза още той.

Според него в опита и кариерата на Борис Христов има поуки, но „човек трябва да има прозорливост, интуиция и усет да ги види и да ги усети”. 

На въпроса дали, ако Борис Христов беше роден днес и беше наш съвременник, щеше да има шанса за извърви този вдъхновяващ път, проф. Джуров отговори: „Не в България. Трябва да мине по цялата тази международна пътека, която е преминал и то по време на Втората световна война, когато тръгва. Не бива да го забравяме това – той се движи между вражески държави.”

Според музиканта именно този труден път калява именития оперен певец.

„Затова е такъв – суров, стегнат, организиран, прозорлив... Но знае кога трябва да бъде справедлив, да бъде благ, мек… Просто великолепен човек!”, каза още проф. Джуров. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.