NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура
3925
Цветни аспекти

Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура

„Борис Христов, каквото и да говорим, е един необичаен случай в българската култура”, каза проф. Пламен Джуров при официалното откриване на фотографска изложба по повод 110 години от рождението на именития оперен певец. Събитието се състоя снощи в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“ в столицата.  Експозицията представя 41 фотоса, запечатали най-значимите роли на Борис Христов от световните сцени, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец

| 20 Август 2024, 08:30 ч.
Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура
Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура
Снимка © DFA

„Борис Христов, каквото и да говорим, е един необичаен случай в българската култура”, каза проф. Пламен Джуров при официалното откриване на фотографска изложба по повод 110 години от рождението на именития оперен певец.

Посланиците на Германия и Франция в страната ни - Ирене Мария Планк и Жоел Мейер, заедно с кмета на Ловеч Страцимир Петков откриха първото издание на фестивала на побратимените градове - Twin Towns Festival Lovech 2024. 

Форумът, който започна вчера, представя културата и духа на три побратимени града – Ловеч в България, Лавал във Франция и Ерфурт в Германия. 

Под звуците на Общинския духов оркестър и сред къщичките, посветени на трите националности, официално бе дадено началото на фестивала в стария квартал „Вароша“.

Кметът на Ловеч Страцимир Петков приветства гостите и разказа, че идеята за фестивала е от години, като е възникнал като частен, малък празник.

„Сега за пръв път, тук във „Вароша“, споделяме приятелството, европейските ценности, показваме нашите общи и различни черти – национални, местни,

Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето. Тази година със свои творби в него се представят  Сафет Зек, Пиетро Руфо, Виторио Марела и Франко Арминио.

ИДЕЯТА

По думите на организаторите Венецианският павилион има за цел да изследва състояние, което не е географско, не e езиково, не e социално, а емоционално, в търсене на себе си и неговата сантиментална пълнота.

„Да си у дома несъмнено е чувство, свързано с едно или няколко места, където се чувстваш свободен да бъдеш себе си. Проектът избира езиците на поезията и живописта, в които посетителите могат да се потопят: както в реалния живот, всеки детайл има своя собствена причина. Навлизането в из

Творец от Търговище подреди свои картини в Омуртаг. Самостоятелната изложба живопис на художника Йордан Йорданов бе открита днес в залата на Обредния дом в града, в присъствието на заместник-кмета Радостина Дончева, граждани - ценители на изобразителното изкуство. 

„За мен е удоволствие да Ви посрещна с добре дошъл в нашия град.  Радвам се, че се отзовахте на нашата покана, за да можем да се насладим, за да усетим таланта и духа Ви, частицата от вас, която е вложена там. За мен е привилегия и чест да обявя изложбата за открита. Успех и на добър час!“, каза Дончева в обръщението си към художника. 

За Йорданов това е десета поредна изложба, но първа в Омуртаг, разказа председателят на народно читалище „Отец Паисий-1870“ Славка Иванова. Художникът излага нови произведения, създадени през последните години, които демонстрират неговия

Филмът "Съседната стая" на испанския режисьор Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция. Церемонията се излъчва на живо в сайта на форума.

Носителят на приза обяви председателката на журито на 81-вото издание на форума - френската актриса Изабел Юпер.

"Съседната стая" е първият англоезичен филм на Алмодовар. В главните роли са актрисите Джилиан Мур и Тилда Суинтън.

Проектът „Единни в многообразието“ ще бъде представен на 28 септември в камерната зала „България“.

Събитието е част от 55-то издание на „Софийски музикални седмици“ (СМС), съобщават от екипа на фестивала.

По думите им това е един изключително интересен и различен концерт, който предлага стойностна музика от света и талантливи млади изпълнители, които ще завладеят публиката чрез съчетанието на много нетрадиционни инструменти.

По случай белгийското председателство на Европейския съюз през 2024 г. бароковият ансамбъл от Антверпен – „Зефиро Торна“ инициира „Единни в многообразието“. В сътрудничество с европейски концертни зали и фестивали, кани певци, лютнисти и инструменталисти от различни културни и музикални среди. Създава се пространство за диало

Събитието се състоя снощи в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“ в столицата. 

Експозицията представя 41 фотоса, запечатали най-значимите роли на Борис Христов от световните сцени, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.

Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев. 

При откриването на изложбата Ивелина Кючукова, директор на ОКИ „Красно село“, припомни, че експозицията е в столицата от 1 август и идва след пребиваването си в Рим, където е била в рамките на месец и половина.

По думите на Кючукова връзката на оперния певец с ОКИ „Красно село“ е много интересна.

Близо 80 платна в изложбата „Достойно ест“ отбелязват 80-годишния юбилей на художника академик Симеон Спиридонов.

Експозицията ще бъде открита в „Арт център“ - Банкя, на 26 септември и ще остане там до 6 октомври, съобщават организаторите.

„Академик Симеон Спиридонов е Кавалер на английската кралска академия за изящни изкуства, има авторитетно присъствие в престижната френска класация „100 художници енциклопедисти на ХХ век“ (като автор и на пластики), носител е на орден „Св. св. Кирил и Методий“ – огърлие за особено значимите му заслуги в областта на културата и изкуството и на държавното отличие „Златен век“. Завършил е художествената академия в Прага. Той е майстор на илюстрациите и графиката, а през втората половина от творческия си живот е в плен на живописта и непрекъснато създава нови техник

За първи път българските групи „Прегърнат облак“ и „Тиферет“ ще представят съвместен концерт в Бургас. 

Събитието ще се проведе на 13 август в галерия „Георги Баев“, съобщиха от културното пространство.

Идеята за съвместно събитие възниква от музикална среща между композиторката на „Прегърнат облак“ Теодора Илиева и един от най-колоритните музиканти-импровизатори Константин Кучев, вокалист на „Тиферет“. По думите на организаторите замисълът на концерта е музикално сливане и споделяне на авторски песни, идеи и импровизация.

„Прегърнат облак“ (A Cloud Embraced Project) е музикална акустична група, създадена пред 2019 г. в Бургас. Стилът на песните е мелодичен рок с елементи на бардовата изпята поезия. Композитор и вокалист на бандата е Теодора Станчева, а за акомпанимента на перкусии, китара и чело отговарят музикантите Асен Хайдутов, Ивайло Нинчев и Евелина С

Заподозреният в заговор за взривяване на бомба на един от концертите на Тейлър Суифт в австрийската столица Виена по-рано този месец се е поинтересувал откъде може да си купи фитил, разкри пред полицията негов приятел, разпитан от следователите като свидетел, съобщи австрийската новинарска агенция АПА, цитирана от ДПА.

Когато приятелят, който е на 15 години, попитал 19-годишния заподозрян какво смята да прави с фитила, последният отговорил: "Ще се чуе“.

Проучването за покупката на фитила е било направено броени дни преди концертите на американската звезда на световната музика във Виена в рамките на европейското турне "Ерас", планирани от 8 до 10 август.

Според информациите 15-годишният младеж е казал на полицията, че не е смятал, че заподозреният може да извърши терористична атака.

Заподозреният остава в ареста.

Втори заподозрян,

Независимото пространство за изкуство и култура в София – Culture Lab, празнува 10-годишнина – на 10 ноември. 

За вас вратите си ще отворят десетки ателиета на родни и чуждестранни артисти, както и залите за въздушна акробатика, rc car drifting и скейтпаркът, разказват организаторите. По думите им това е място, направено с много любов от артисти за артисти.

По повод юбилея, Culture Lab Gallery отваря врати с изложба на артисти от сградата. Ще бъдат показани творби на Иво Илиев-Yeto, Крум Балджийски, Костадин Радичев, Ханко Седефчев, Александър Инчовски, Филип Якобсон, Анита Арсова, Васил Братанов, Лидия Иванова, Пламен Петков-Тегавия, Велислав Кертиков, Давид Хъкинс, Чудомир Драгнев- Looneytools, Стив Уидърс, Крум Вълков, Кирил Станоев, Васил Василев - Welding King, Иво Ангелов, Гери Табакова, Антон Иванов, Тайфун Хасан, Милко Дюлгеров.<

В театър „София“ започнаха репетиции на „Комедия от грешки“ по Шекспир, съобщават от трупата.

Изпълнен с вълнение и вдъхновение, екипът на спектакъла се впусна в своето пътешествие из пиесата, разказват от екипа. 

Участват Даниел Кукушев, Дениза Павлова, Димитър Стойнов, Ивайло Герасков, Йоанна-Изабелла Върбанова, Мила Банчева, Милена Живкова, Неда Спасова, Николай Димитров-Коки, Пламен Манасиев и Юлиян Малинов.

Режисьор е Маргарита Мачева, на Свила Величкова са сценографията и костюмите, композитор е Петър Дундаков, а преводът е на Валери Петров.

Премиерата е предвидена за 29 ноември. 

„Той е пял в хор „Гусла” и до последно е имал силна връзка с него. А хор „Гусла” все още репетира в нашата сграда”, каза тя и посочи една от снимките в изложбата, на която творецът е именно в компанията на изпълнители от хора. 

Аз нямах шанса да чуя и най-вече да видя Борис Христов като артист. Но имах шанса да говоря с него насаме за няколко часа и бях запленен от този човек, разказа при откриването на събитието проф. Джуров.

Той прочете пред публиката в залата на културния институт текст на писателя Георги Данаилов, писан в началото на 90-те години на миналия век в чест на оперния певец. 

„Сега грижата за паметта на Борис Христов е главно на тесен кръг от българското общество – в София, в Пловдив, в Стара Загора и на отделни хора, които са пръснати из страната”, каза проф. Джуров.

Според него вече има постоянно напомняне за твореца – чрез улици, които носят неговото име, както и благодарение на неговата къща-музей в столицата и Дома на културата „Борис Христов” в Пловдив.

„Тоест – има опорни моменти. Това, което за мен липсва, е: къде да чуем Борис Христов? Къде да го видим? По коя медия?”, каза диригентът и допълни, че не е проверявал „дали е жив още в учебниците”.

Един от въпросите, които музикантът си задава, е дали ще разберем същността на Борис Христов – дори по посока на биографията му. „И в Западна Европа, и тук”, каза още проф. Джуров и посочи, че Христов не е бил конфликтен, но е имал сблъсъци – „с всякакъв вид политици”. 

Пламен Джуров припомни помощта, която Борис Христов прави за България и за младите.

„Няма много случаи напоследък, в последните 25-30 години, когато някой казва: „Ето, вземете тази къща, да я направим музикална академия, тук да се обучават, защото този занаят е трънлив”.

„Пътят на оперния певец е трънлив” – така беше написал в писмото си до мен”, разказа професорът.

„И е прав, защото той всичко това го е изстрадал. И после щедро го подари. Но когато щедро ти подаряват нещо, ти реално не си го заслужил напълно и не го разбираш напълно. То ти се струва като дар божи, сякаш ти се полага, а не е така”, коментира музикантът.

Според него „всеки сам трябва да си изстрада пътя”, а Борис Христов напомня и за това. 

Проф. Джуров посочи, че самият той не се занимава с пеене, но това, което е разбрал от Борис Христов е, че за него музиката и езикът са абсолютно изравнени.

„Колкото музикантът тачи как да направи звука, всеки отделен звук от милионите звуци, които произвежда – началото и края на този звук, тембъра на звука, мекотата или твърдостта, по същия начин той работи с езика – с италианския, с руския, вероятно и с немския, но не съм толкова запознат”, каза проф. Джуров и допълни, че на самия него Христов му е казвал как се произнасят определени думи на руски език например.

„Нека да се заслушаме как произнася, как интонира думите. При него интонацията важи еднакво и за звука на тона, и за звука на човешкия глас. Това е голямото тайнство”, подчерта диригентът.

Той даде за пример как в някои от родопските ни песни най-ясно се вижда колко тези звуци са единни и неразчленими. „Докато сега в попкултурата никой не се сеща за тези неща”, каза още той.

Според него в опита и кариерата на Борис Христов има поуки, но „човек трябва да има прозорливост, интуиция и усет да ги види и да ги усети”. 

На въпроса дали, ако Борис Христов беше роден днес и беше наш съвременник, щеше да има шанса за извърви този вдъхновяващ път, проф. Джуров отговори: „Не в България. Трябва да мине по цялата тази международна пътека, която е преминал и то по време на Втората световна война, когато тръгва. Не бива да го забравяме това – той се движи между вражески държави.”

Според музиканта именно този труден път калява именития оперен певец.

„Затова е такъв – суров, стегнат, организиран, прозорлив... Но знае кога трябва да бъде справедлив, да бъде благ, мек… Просто великолепен човек!”, каза още проф. Джуров. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса” в Морското казино във Варна. Това е дебют за Лилия Кунева и Крис Николов, които са се запознали на студентски плен ...
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнит ...
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки ...
Тикер в 20:00 ч.
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки ...
Начало Цветни аспекти
3925
Цветни аспекти

Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура

Събитието се състоя снощи в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“ в столицата.Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев.

| 20 Август 2024, 08:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура
Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура
Снимка © DFA

„Борис Христов, каквото и да говорим, е един необичаен случай в българската култура”, каза проф. Пламен Джуров при официалното откриване на фотографска изложба по повод 110 години от рождението на именития оперен певец.

Събитието се състоя снощи в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“ в столицата. 

Посланиците на Германия и Франция в страната ни - Ирене Мария Планк и Жоел Мейер, заедно с кмета на Ловеч Страцимир Петков откриха първото издание на фестивала на побратимените градове - Twin Towns Festival Lovech 2024. 

Форумът, който започна вчера, представя културата и духа на три побратимени града – Ловеч в България, Лавал във Франция и Ерфурт в Германия. 

Под звуците на Общинския духов оркестър и сред къщичките, посветени на трите националности, официално бе дадено началото на фестивала в стария квартал „Вароша“.

Кметът на Ловеч Страцимир Петков приветства гостите и разказа, че идеята за фестивала е от години, като е възникнал като частен, малък празник.

„Сега за пръв път, тук във „Вароша“, споделяме приятелството, европейските ценности, показваме нашите общи и различни черти – национални, местни,

Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето. Тази година със свои творби в него се представят  Сафет Зек, Пиетро Руфо, Виторио Марела и Франко Арминио.

ИДЕЯТА

По думите на организаторите Венецианският павилион има за цел да изследва състояние, което не е географско, не e езиково, не e социално, а емоционално, в търсене на себе си и неговата сантиментална пълнота.

„Да си у дома несъмнено е чувство, свързано с едно или няколко места, където се чувстваш свободен да бъдеш себе си. Проектът избира езиците на поезията и живописта, в които посетителите могат да се потопят: както в реалния живот, всеки детайл има своя собствена причина. Навлизането в из

Творец от Търговище подреди свои картини в Омуртаг. Самостоятелната изложба живопис на художника Йордан Йорданов бе открита днес в залата на Обредния дом в града, в присъствието на заместник-кмета Радостина Дончева, граждани - ценители на изобразителното изкуство. 

„За мен е удоволствие да Ви посрещна с добре дошъл в нашия град.  Радвам се, че се отзовахте на нашата покана, за да можем да се насладим, за да усетим таланта и духа Ви, частицата от вас, която е вложена там. За мен е привилегия и чест да обявя изложбата за открита. Успех и на добър час!“, каза Дончева в обръщението си към художника. 

За Йорданов това е десета поредна изложба, но първа в Омуртаг, разказа председателят на народно читалище „Отец Паисий-1870“ Славка Иванова. Художникът излага нови произведения, създадени през последните години, които демонстрират неговия

Филмът "Съседната стая" на испанския режисьор Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция. Церемонията се излъчва на живо в сайта на форума.

Носителят на приза обяви председателката на журито на 81-вото издание на форума - френската актриса Изабел Юпер.

"Съседната стая" е първият англоезичен филм на Алмодовар. В главните роли са актрисите Джилиан Мур и Тилда Суинтън.

Проектът „Единни в многообразието“ ще бъде представен на 28 септември в камерната зала „България“.

Събитието е част от 55-то издание на „Софийски музикални седмици“ (СМС), съобщават от екипа на фестивала.

По думите им това е един изключително интересен и различен концерт, който предлага стойностна музика от света и талантливи млади изпълнители, които ще завладеят публиката чрез съчетанието на много нетрадиционни инструменти.

По случай белгийското председателство на Европейския съюз през 2024 г. бароковият ансамбъл от Антверпен – „Зефиро Торна“ инициира „Единни в многообразието“. В сътрудничество с европейски концертни зали и фестивали, кани певци, лютнисти и инструменталисти от различни културни и музикални среди. Създава се пространство за диало

Експозицията представя 41 фотоса, запечатали най-значимите роли на Борис Христов от световните сцени, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.

Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев. 

Близо 80 платна в изложбата „Достойно ест“ отбелязват 80-годишния юбилей на художника академик Симеон Спиридонов.

Експозицията ще бъде открита в „Арт център“ - Банкя, на 26 септември и ще остане там до 6 октомври, съобщават организаторите.

„Академик Симеон Спиридонов е Кавалер на английската кралска академия за изящни изкуства, има авторитетно присъствие в престижната френска класация „100 художници енциклопедисти на ХХ век“ (като автор и на пластики), носител е на орден „Св. св. Кирил и Методий“ – огърлие за особено значимите му заслуги в областта на културата и изкуството и на държавното отличие „Златен век“. Завършил е художествената академия в Прага. Той е майстор на илюстрациите и графиката, а през втората половина от творческия си живот е в плен на живописта и непрекъснато създава нови техник

За първи път българските групи „Прегърнат облак“ и „Тиферет“ ще представят съвместен концерт в Бургас. 

Събитието ще се проведе на 13 август в галерия „Георги Баев“, съобщиха от културното пространство.

Идеята за съвместно събитие възниква от музикална среща между композиторката на „Прегърнат облак“ Теодора Илиева и един от най-колоритните музиканти-импровизатори Константин Кучев, вокалист на „Тиферет“. По думите на организаторите замисълът на концерта е музикално сливане и споделяне на авторски песни, идеи и импровизация.

„Прегърнат облак“ (A Cloud Embraced Project) е музикална акустична група, създадена пред 2019 г. в Бургас. Стилът на песните е мелодичен рок с елементи на бардовата изпята поезия. Композитор и вокалист на бандата е Теодора Станчева, а за акомпанимента на перкусии, китара и чело отговарят музикантите Асен Хайдутов, Ивайло Нинчев и Евелина С

Заподозреният в заговор за взривяване на бомба на един от концертите на Тейлър Суифт в австрийската столица Виена по-рано този месец се е поинтересувал откъде може да си купи фитил, разкри пред полицията негов приятел, разпитан от следователите като свидетел, съобщи австрийската новинарска агенция АПА, цитирана от ДПА.

Когато приятелят, който е на 15 години, попитал 19-годишния заподозрян какво смята да прави с фитила, последният отговорил: "Ще се чуе“.

Проучването за покупката на фитила е било направено броени дни преди концертите на американската звезда на световната музика във Виена в рамките на европейското турне "Ерас", планирани от 8 до 10 август.

Според информациите 15-годишният младеж е казал на полицията, че не е смятал, че заподозреният може да извърши терористична атака.

Заподозреният остава в ареста.

Втори заподозрян,

Независимото пространство за изкуство и култура в София – Culture Lab, празнува 10-годишнина – на 10 ноември. 

За вас вратите си ще отворят десетки ателиета на родни и чуждестранни артисти, както и залите за въздушна акробатика, rc car drifting и скейтпаркът, разказват организаторите. По думите им това е място, направено с много любов от артисти за артисти.

По повод юбилея, Culture Lab Gallery отваря врати с изложба на артисти от сградата. Ще бъдат показани творби на Иво Илиев-Yeto, Крум Балджийски, Костадин Радичев, Ханко Седефчев, Александър Инчовски, Филип Якобсон, Анита Арсова, Васил Братанов, Лидия Иванова, Пламен Петков-Тегавия, Велислав Кертиков, Давид Хъкинс, Чудомир Драгнев- Looneytools, Стив Уидърс, Крум Вълков, Кирил Станоев, Васил Василев - Welding King, Иво Ангелов, Гери Табакова, Антон Иванов, Тайфун Хасан, Милко Дюлгеров.<

В театър „София“ започнаха репетиции на „Комедия от грешки“ по Шекспир, съобщават от трупата.

Изпълнен с вълнение и вдъхновение, екипът на спектакъла се впусна в своето пътешествие из пиесата, разказват от екипа. 

Участват Даниел Кукушев, Дениза Павлова, Димитър Стойнов, Ивайло Герасков, Йоанна-Изабелла Върбанова, Мила Банчева, Милена Живкова, Неда Спасова, Николай Димитров-Коки, Пламен Манасиев и Юлиян Малинов.

Режисьор е Маргарита Мачева, на Свила Величкова са сценографията и костюмите, композитор е Петър Дундаков, а преводът е на Валери Петров.

Премиерата е предвидена за 29 ноември. 

При откриването на изложбата Ивелина Кючукова, директор на ОКИ „Красно село“, припомни, че експозицията е в столицата от 1 август и идва след пребиваването си в Рим, където е била в рамките на месец и половина.

По думите на Кючукова връзката на оперния певец с ОКИ „Красно село“ е много интересна.

„Той е пял в хор „Гусла” и до последно е имал силна връзка с него. А хор „Гусла” все още репетира в нашата сграда”, каза тя и посочи една от снимките в изложбата, на която творецът е именно в компанията на изпълнители от хора. 

Аз нямах шанса да чуя и най-вече да видя Борис Христов като артист. Но имах шанса да говоря с него насаме за няколко часа и бях запленен от този човек, разказа при откриването на събитието проф. Джуров.

Той прочете пред публиката в залата на културния институт текст на писателя Георги Данаилов, писан в началото на 90-те години на миналия век в чест на оперния певец. 

„Сега грижата за паметта на Борис Христов е главно на тесен кръг от българското общество – в София, в Пловдив, в Стара Загора и на отделни хора, които са пръснати из страната”, каза проф. Джуров.

Според него вече има постоянно напомняне за твореца – чрез улици, които носят неговото име, както и благодарение на неговата къща-музей в столицата и Дома на културата „Борис Христов” в Пловдив.

„Тоест – има опорни моменти. Това, което за мен липсва, е: къде да чуем Борис Христов? Къде да го видим? По коя медия?”, каза диригентът и допълни, че не е проверявал „дали е жив още в учебниците”.

Един от въпросите, които музикантът си задава, е дали ще разберем същността на Борис Христов – дори по посока на биографията му. „И в Западна Европа, и тук”, каза още проф. Джуров и посочи, че Христов не е бил конфликтен, но е имал сблъсъци – „с всякакъв вид политици”. 

Пламен Джуров припомни помощта, която Борис Христов прави за България и за младите.

„Няма много случаи напоследък, в последните 25-30 години, когато някой казва: „Ето, вземете тази къща, да я направим музикална академия, тук да се обучават, защото този занаят е трънлив”.

„Пътят на оперния певец е трънлив” – така беше написал в писмото си до мен”, разказа професорът.

„И е прав, защото той всичко това го е изстрадал. И после щедро го подари. Но когато щедро ти подаряват нещо, ти реално не си го заслужил напълно и не го разбираш напълно. То ти се струва като дар божи, сякаш ти се полага, а не е така”, коментира музикантът.

Според него „всеки сам трябва да си изстрада пътя”, а Борис Христов напомня и за това. 

Проф. Джуров посочи, че самият той не се занимава с пеене, но това, което е разбрал от Борис Христов е, че за него музиката и езикът са абсолютно изравнени.

„Колкото музикантът тачи как да направи звука, всеки отделен звук от милионите звуци, които произвежда – началото и края на този звук, тембъра на звука, мекотата или твърдостта, по същия начин той работи с езика – с италианския, с руския, вероятно и с немския, но не съм толкова запознат”, каза проф. Джуров и допълни, че на самия него Христов му е казвал как се произнасят определени думи на руски език например.

„Нека да се заслушаме как произнася, как интонира думите. При него интонацията важи еднакво и за звука на тона, и за звука на човешкия глас. Това е голямото тайнство”, подчерта диригентът.

Той даде за пример как в някои от родопските ни песни най-ясно се вижда колко тези звуци са единни и неразчленими. „Докато сега в попкултурата никой не се сеща за тези неща”, каза още той.

Според него в опита и кариерата на Борис Христов има поуки, но „човек трябва да има прозорливост, интуиция и усет да ги види и да ги усети”. 

На въпроса дали, ако Борис Христов беше роден днес и беше наш съвременник, щеше да има шанса за извърви този вдъхновяващ път, проф. Джуров отговори: „Не в България. Трябва да мине по цялата тази международна пътека, която е преминал и то по време на Втората световна война, когато тръгва. Не бива да го забравяме това – той се движи между вражески държави.”

Според музиканта именно този труден път калява именития оперен певец.

„Затова е такъв – суров, стегнат, организиран, прозорлив... Но знае кога трябва да бъде справедлив, да бъде благ, мек… Просто великолепен човек!”, каза още проф. Джуров. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Калейдоскоп
започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Тонът на времето
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.